טיפולים ניתוחיים:

הפנייה לטיפול הניתוחי הוא כאשר השחיקה הסחוסית מתקדמת מאוד, הטיפול השמרני מוצה והחולה מוכן לניתוח מבחינה פיזית, נפשית ולוגיסטית.

קיימים מספר סוגי ניתוחים:

1.החלפה מלאה של מפרק הברך Total Knee Replacement – ניתוח זה הוא השכיח ביותר ובו מדווחים אחוזי ההצלחה המשמעותיים ביותר.

בניתוח זה מוחלפים המשטחים המפרקיים השחוקים במשתל מתכתי, שיעורי ההצלחה של ניתוח זה הם מעל 90%, אורך החיים של המשתל המתכתי הוא מעל 15 שנה ורמת הסיבוכים בניתוח, באופן כללי, נמוכה.

ניתוח זה נחשב לניתוח גדול ויש לקחת בחשבון שהשיקום לאחר הניתוח הינו תובעני, רוב רובם של המנותחים עומדים במטלת השיקום בצורה מוצלחת וחוזרים לתפקוד מלא לאחר תקופה של 3-6 חודשים.

אבני הדרך העיקריים בשיקום הנם:

יום לאחר הניתוח קמים מהמיטה בעזרה לישיבה בכורסא ולעמידה, ביום השני מתרגלים צעידה בסיוע פיזיותרפיסט ועזרי הליכה, החל מהיום השלישי מתחילים בהליך שיקום מאומץ הכולל הליכות בסיוע עזרים ותרגילים מונחים ע"י פיזיותרפיסט, עם דגש על הפעלת הברך המנותחת לטווח תנועה פאסיבי ואקטיבי.

בשלבים המוקדמים לאחר הניתוח התרגול החשוב ביותר והקשה ביותר הוא הנעת הברך המנותחת להשגת טווחי תנועה – מיישור מקסימלי לכיפוף מקסימלי, התרגול מלווה בכאב אך משתלם בטווח הארוך. כמובן שכל התהליך מלווה במתן תרופות משככות כאב, הדרכה של צוות הפיזיותרפיה וליווי צמוד של הרופא המנתח.

חשוב לזכור שבהדרגתיות, ככל שחולף הזמן, הכאב מתמתן וטווח התנועה גדל – מגמה איטית אך מוחשית.

2. החלפת ברך מותאמת אישית (P.S.I. (Personalized Specific Implant – בניתוח זה יש צורך בתכנון מוקדם הכולל ביצוע סריקת CT של הברך. תוצאות הסריקה מועברות לעיבוד ממוחשב בו מחושבים מישורי, צירי וזוויות החיתוך המיטביות לחולה. התוכנית הממוחשבת מוזנת למדפסת תלת-מימד המייצרת מודל מדויק של הברך המיועדת להחלפה. מודל זה הינו תשקיף מדויק של הברך המנותחת ומשמש ליצירת סביבת עבודה מדויקת בעת השתלת המשתל הסופי בברך ולייצור כלי הניתוח בהם ישתמש המנתח בניתוח.

הניתוח בטכנולוגיה זו מהווה פריצת דרך בעיקר עבור חולים להם עיוותי גפיים על רקע מחלות שונות, חולים הנושאים קיבועים מתכתיים קודמים בברך ובעצמות הסמוכות למפרק כתוצאה מניתוחים אורתופדים בעבר ומצבים מיוחדים אחרים.

ניתן לבצע את הניתוח בטכנולוגיה זו גם בחולים הסובלים משחיקה "רגילה" של סחוסי הברך. לד"ר נירנברג ניסיון עשיר בשימוש בהחלפת ברך מותאמת אישית והיה מחלוצי יישום השיטה

3. החלפה חוזרת של הברך – ניתוח רביזיה – Revision Surgery – אורך החיים של משתל הברך הוא בממוצע 15 שנה. בתום תקופה זו המשתל המלאכותי, בדומה לכל מבנה מכאני אחר, מתרופף ואז נוצר הצורך להחליף את המשתל הקיים במשתל אחר, ייעודי למצב זה, הנקרא משתל רביזיה. משתל זה הנו גדול יותר והניתוח, מטבע הדברים, מורכב יותר.

בעשור האחרון ניתוחי הרביזיה נעשו שכיחים יותר והניסיון הנרכש משתקף בתוצאות טובות והצלחה הולכת וגדלה.

4. החלפה חלקית של מפרק הברך Unicondylar Knee Replacement – למקרים בהם השחיקה הסחוסית קיימת במדור אחד של הברך, מצב המאפיין אוסטאוארטריטיס בגיל צעיר.

5. ניתוח לשינוי ציר הגף התחתון – (H.T.O. (High Tibial Osteotomy – ניתוח המבוצע בחולים עם שחיקה סחוסית שאינו כרוך בהחלפה של מפרק הברך אלא בשינוי ציר נשיאת המשקל של הגף התחתון, הרגל. ניתוח זה ניתן ליישום באוכלוסייה קטנה יותר התואמת את האינדיקציות הכירורגיות של הניתוח.

מרפאת קריות

רחוב לילך 9, קרית ביאליק (גבעת הרקפות)

04-8230088

ימי קבלת קהל (בתיאום מראש)

ימי חמישי: 16:00 - 20:00

מרפאת חיפה

שד' הנשיא 38, חיפה

04-8230088

ימי קבלת קהל (בתיאום מראש)

ימי רביעי: 16:00 - 20:00

ד"ר גבריאל נירנברג

טלפון לקביעת תורים:

04-8230088

04-8571071

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support